týdeník 389

26.12. – 01.01.2017

Lighthouses

Majáky v Evropě (OpenStreetMap data) 1 | © přispěvatelé OpenStreetMap © map_creator

OSM CZ

 • Dotaz na aktuální vhodný způsob nahrávání rozcestníků.
 • Pavel připravil novou možnost prohlížení archivu mail listu talk-cz přímo na osmap.cz.
 • Jak do GPX dopočítat informaci o rychlosti?
 • Problém při nahrávání rozcestníků přes web při použití prohlížečů v mobilu.
 • Nápad na detekci artefaktů při aktualizaci objektů pomocí traceru LPIS.

OSM SK

 • Nevykreslené sjezdovky v Jasné na Chopku byly nakonec způsobené nevhodným zásahem v datech.
 • Kontrola routování při přestupech mezi zastávkami.
 • Slovenské turistické regiony doplněny do OSM, hlavně kvůli wikidata a pak wikivoyage.
 • Novinky ve vývojové verzi freemap.sk a hledání nových vývojářů pro pomoc Martinovi.

O nás

 • Přidáváme se k Nadaci OSM s přáním šťastného Nového roku 2018! Vaše zpětná vazba a zapojení se do OSM Weekly je důležitý zdroj motivace pro členy našeho týmu. Vítáme nové členy našeho týmu, bjoern_ma a Tordanika. Jako vždy, stále hledáme lidi se zájmem o spolupráci na našem týdeníku.

Mapování

 • Bryan Housel se ptá, zda čáry, které protínají samy sebe, mají v editoru iD vždy vyvolat chybu. Svůj komentář můžete přidat na GitHubu.
 • Volker Schmidt se diví, proč jsou bezpečnostní zálivy tagovány jiným způsobem než zálivy pro autobusy i když jde v podstatě o to samé.
 • Na německém OSM fóru se nemohli shodnout, zda je lepší umístit tagy pro adresy na bod vstupu do budovy nebo na její obrys. Ve velmi živé diskuzi (automatický překlad) jsou aspoň zmíněny všechny možnosti.

Komunita

 • Daniel Koć se na osm-talk mail listu ptá, jak nalézt nové vývojáře pro mapový styl OSM Carto. Pro začátečníky má připraven seznam úkolů.
 • SomeoneElse odpovídá pečlivým souhrnem toho, co vše je potřeba pro úspěšnou žádost o přetažení pro OSM Carto.
 • 6. ročník konference State of the Map France se bude konat 1. – 3. června 2018 v Bordeaux.
 • Vědci z univerzity v Minnesotě zkoumali (PDF) chování při mapování uživatelů OpenStreetMap. Tvrdí, že geografické tendence příspěvků mapování jsou přirozené (“vrozené, nikoliv vytvořené”).
 • James Derrick uvažuje nad tím, jak se mapování, software a technologie změnili za posledních 10 let, během kterých přispívá do OSM.
 • Joost Schouppe vytvořil analýzu OSM Poznámek (Notes). Mimo jiné se zabývá vlivem Maps.me.
 • Na Redditu sdílel uživatel “map_creator” mapu majáků zmapovaných v OpenStreetMap v Evropě. Následné reakce obsahovaly především informace o ještě nezmapovaných majácích a tipy koho v této věci kontaktovat.

Nadace OpenStreetMap

 • Nadace OSM se raduje z daru v bitcoinech v hodnotě přes 27 000 GBP a přidává informace o této formě darování prostředků nadaci.
 • Nadace OpenStreetMap vítá OpenStreetMap France jako své oficiální zastoupení pro Francii.

Humanitární OSM

 • Ve svém OSM deníku píše Tasauf o příspěvcích a užitečnosti skupiny BHOOT (Bangladesh Humanitarian OpenStreetMap Operations Team), zformované z iniciativy BOIL (Bangladesh Open Innovation Lab) pro podporu HOT (Humanitarian OpenStreetMap Team), na jejich akcích na humanitárních a přírodních katastrofách nejen v Bangladéši.

Software

 • Michael Spreng oznámil(de) dostupnost instance OSRM na adrese routing.openstreetmap.de. Obsahuje routovací profily pro cyklisty, chodce a auta. Server je financován organizací FOSSGIS, německým lokálním zastoupením Nadace OSM. Michael zdůrazňuje, že tato služba je provozována komunitou a ne nějakým komerčním operátorem.
 • Na svých GitHub stránkách nabízí marcusyoung návod pro OpenTripPlanner se speciálním důrazem na použití izochron.

Programování

 • Mapzen plánuje ukončit ke konci ledna 2018 veškerou činnost. Návod pro migraci obsahuje seznam všech projektů, které budou dále existovat. Podle tohoto tweetu a popisu projektu nyní vývojáři projektu Valhalla pracují pro Mapbox (Mapbox již má routovací engine – OSRM).
 • Stefan Keller prezentuje na švýcarském mail listu talk-ch nástroj umožňující vlastníkům firem jednodušeji zadávat data o jejich firmě do OSM a také je tam udržovat aktuální. Žádá tímto o zpětnou vazbu.
 • Se svým programem Google Impact Challenge (GIC) v Německu (mezinárodní stránka), Google nabízí možnost (automatický překlad) získat peníze pro programátorské projekty. Termín pro zaslání přihlášky je 10. ledna 2018.
 • OpenStreetMap plánuje opět zažádat o status mentorské organizace projektu Google Summer of Code 2018.

Věděli jste …

 • … že Belgie a Holandsko ratifikovali změnu svých hranic pro opakované zarovnání s řekou Mass (Mosela), která byla narovnána v roce 1961. Prošlo to bez informace, že OSM je již aktuální. Holandsko získalo 13,28 ha. Obě země to vidí jako přínos, protože se zjednodušila práce policie i správa půdy.
 • …. o informacích na wiki o 9. německé OpenStreetMap konferenci a 13. konferenci FOSSGIS v Bonnu v březnu 2018? Speciálně by vás mohly zajímat informace o OSM sobotě.

Ostatní geo záležitosti

 • GEOBIA’ 18 se bude konat v Montpellier v termínu 18. – 22. června. Akce je zamýšlena pro propagaci vědeckého výzkumu a vývoje globálních problémů na Zemi. Speciální zájem je na integraci velkých dat a open source řešení a na podpoře mladých vědců.
 • První open source satelit obíhá ve vesmíru! Tento systém byl prezentován (de) (automatický překlad) na konferenci 34C3 (největší německá hackerská konference) v Lipsku.
 • Watson informuje o mapě Švýcarské konfederace, která ukazuje aktuální odjezdy a zpoždění veřejné dopravy ve Švýcarsku. Vlastní data je možné získat pomocí tohoto API.
 • Jak by vypadala mapa sítě Londýnské nadzemní dráhy vytvořená ve styly berlínské S-Bahn? Zde je odpověď. Oproti běžnému stavu, kdy je vše oranžové, je to docela změna.

Plánované události

kdecokdyzemě
PasovNiederbayerntreffen08.01.2018germany
LyonRencontre libre mensuelle09.01.2018france
NantesRéunion mensuelle09.01.2018france
RennesRéunion mensuelle10.01.2018france
Berlín115. Berlin-Brandenburg Stammtisch11.01.2018germany
Tokyo東京!街歩き!マッピングパーティ:第15回 品川神社13.01.2018japan
Kyoto幕末京都マッピングパーティ#01:京の町家と大獄と13.01.2018japan
BrisbaneBrisbane Photo Mapping13.01.2018australia
KolínKöln Stammtisch17.01.2018germany
ToulouseRéunion mensuelle17.01.2018france
LeobenStammtisch Obersteiermark18.01.2018austria
ŘímFOSS4G-IT 201819.02. – 22.02.2018italy
Cologne Bonn AirportFOSSGIS 201821.03. – 24.03.2018germany
PoznaňState of the Map Poland 201813.04. – 14.04.2018poland
BordeauxState of the Map France 201801.06. – 03.06.2018france
MilánState of the Map 2018, (mezinárodní konference)28.07. – 30.07.2018italy

Poznámka: Pokud zde chcete vidět vaši akci, zadejte ji prosím do kalendáře. Pouze data z kalendáře se objeví v našem týdeníku. Následně prosím akci zkontrolujte ve veřejném náhledu kalendáře a v případě potřeby záznam opravte.

Toto číslo přeložil tom.k a redakčně upravil mkyral. Budeme velmi rádi, pokud podpoříte a oceníte naši práci tím, že budete dílo dále šířit, např. sdílením na sociálních sítích (like, retweet, plus…). Předem za to děkujeme.
Každé číslo v CZ verzi je promováno zde:
Facebook osmcz OpenStreetMap CZ | Twitter @osmcz @osmcz | Google PlusOpenstreetmap | Talk-cz Talk-cz | osm_sk osm_sk | rss rss

Můžete nás kontaktovat e-mailem: e-mail weekly@openstreetmap.cz